A Hamász szerteágazó pénzügyi birodalmáról írt cikket az Economist. Mint a portál cikkének szerzője rámutat: a szervezet „pénzügyileg golyóállónak tűnik”, és „Izraelnek alig sikerült érezhető kárt okoznia akár bevételeit, akár megtakarításait” illetően.
Az Economist szerint a készpénzét és cégeit is jól rejtegeti a szervezet
A lap szerint a török bankok nem voltak együttműködőek, az amerikaiak szankciói pedig kevésbé hatékonyak, ha azok célpontja képes a bankrendszeren kívül tárolni a készpénzt. És mint írják: a Hamász a készpénzén túl a cégeit is ügyesen rejti el.
Valahányszor azt hinnéd, hogy elkaptál egy nagy halat, megváltoztatja a nevét”
– idézi a portál az egyik kétségbeesett kincstári tisztviselőt.
Ráadásul a lap szerint nő a kockázata annak is, hogy a Hamász pénzügyi helyzete tovább fog javulni. Mint írják: ahogy Izrael fokozza Gáza elleni támadásait, a palesztin-barát országok még könnyebbé tehetik a Hamász bankárainak életét. Hónapok óta keringenek például pletykák arról, hogy Erdogan török elnök gazdasági minisztériumának néhány köztisztviselője együttműködik a Hamász pénzügyi hivatalával – részletezi a lap.
„Izrael számára keserű kudarc lenne, ha a Hamász a háború ellenére is tovább gazdagodna” – írja cikke végén az Economist. Hiszen – mint fogalmaznak – vagyonával és pénzügyi gyökereinek érintetlensége mellett a Hamász (vagy egy hasonló szervezet) akár elpusztítása után is bármikor felbukkanhat és „újravirágozhat”.
Vagyis míg a gázaiak sorsa tragikus, a Hamász pénze biztonságban hever valahol másol és a szervezet finanszírozói homárt ehetnek, miközben átnéznek a Boszporuszon – zárja sorait a lap.
***
Nyitóképen: Az izraeli határrendészet egyik tagja a megszállt ciszjordániai Nablustól keletre, 2023. november 23-án. Fotó: Zain JAAFAR / AFP